Správa o činnosti Výboru Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV
za roky 1996 - 2001



Na Valnom zhromaždení Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV, konanom dňa 20. 6. 1996 v Trenčíne, bol zvolený nový výbor SHS v tomto zložení: J. Bartl, I. Graus, E. Kowalská, Ľ. Lipták, J. Lukačka, E. Mannová, V. Obuchová, M. Otčenáš, P. Petruf, M. Šišmiš, P. Švorc, F. Uličný, P. Valachovič, L. Vrteľ a F. Žifčák. Na prvom zasadnutí novozvoleného výboru bolo zvolené predsedníctvo výboru v tomto zložení: Ľ. Lipták (predseda), F. Uličný (I. podpredseda), I. Graus (II. podpredseda), J.  Lukačka (tajomník) a J. Bartl hospodár).Členmi výboru sa automaticky stali predsedovia sekcií: V. Bystrický, B. Ferenčuhová, R. Holec, M. Hronský, M. Kohútová, J. Novák a V. Čičaj. Dňa 9. októbra 1997 bol na zasadnutí Výboru SHS prečítaný abdikačný list predsedu Ľ. Liptáka, v ktorom sa zo zdravotných dôvodov vzdal svojej funkcie. Za nového predsedu bol potom zvolený V. Čičaj a do výboru bol kooptovaný R. Kožiak.

Nový výbor už na svojom prvom zasadnutí ústami svojho predsedu formuloval veľmi ambiciózny program, ktorého hlavným výsledkom malo byť oživenie a aktivizovanie činnosti regionálnych zložiek SHS. Do tohto konceptu malo zapadnúť aj rokovanie Kongresu slovenskej historickej vedy v novembri 1996, na ktorom sa mal zmapovať stav nášho vedného odboru. Ľ. Lipták v prvom polroku 1997 vyvinul osobnú aktivitu pri oživení činnosti Klubu bratislavských historikov, ale bez konkrétneho výsledku. Jeho zámerom tiež bolo zorganizovanie veľkej konferencie o regionálnych dejinách, na ktorej sa malo rokovať o stave bádania v jednotlivých regiónoch. Z konferencie mali vzísť nové podnety a aj morálna podpora pre historikov pracujúcich v jednotlivých regiónoch Slovenska. Abdikáciou Ľ. Liptáka sa celý tento projekt zastavil a spomínanú myšlienku nakoniec realizoval F. Uličný na pôde Prešovskej univerzity.

Podľa predstáv výboru oživenie a vytvorenie nových štruktúr regionálnych zložiek SHS sa malo naviazať na nové územnosprávne členenie Slovenska. Keďže v tomto smere sa dosiaľ nič neudialo, zostáva táto úloha na novozvolený výbor SHS.

Finančné zabezpečovanie jednotlivých podujatí SHS:

Naša spoločnosť žije z členských príspevkov, z každoročnej dotácie z Predsedníctva SAV a z prípadných sponzorských príspevkov. Pred výborom SHS stojí každoročne neľahká úloha, rozdeliť skromné finančné prostriedky na realizáciu jednotlivých akcií. Nie je to vždy ľahká a jednoduchá záležitosť! Výbor sa v tomto ohľade musel prispôsobiť metodike Rady vedeckých spoločností pri SAV, ktorá nám každoročne prideľuje dotáciu na jednotlivé akcie. Rada zriedkavo dotuje domáce podujatia, vôbec nedotuje vydávanie zborníkov z vedeckých podujatí a v poslednom čase nám úplne prestala dotovať prednáškovú činnosť. Okrem toho dotácia zvykne meškať a preto je veľmi ťažké financovať podujatia realizované začiatkom roka. Rovnako máme zlé skúsenosti s takými vedeckými podujatiami, ktoré sa organizátorom nepodarí realizovať, či už z objektívnych alebo subjektívnych príčin. V zmysle smerníc RVS nie je možné presúvať finančné prostriedky na iné podujatia a treba ich vrátiť do štátneho rozpočtu. Na vedecké spoločnosti, ktoré nedokážu vyčerpať pridelené skromné dotácie sa Rada vedeckých spoločností doslova hnevá a obyčajne sa to odrazí na výške najbližšej dotácie. Pre výbor, ale aj organizátorov jednotlivých podujatí z tejto skutočnosti vyplýva povinnosť zavčasu signalizovať Predsedníctvu SHS možné komplikácie, prípadne zrušenie plánovanej akcie. Výbor potom môže písomne požiadať RVS o presunutie finančných prostriedkov na iné podujatie, čo sa nám už viackrát podarilo realizovať.

Stav členskej základne a základné povinnosti členov SHS:

SHS bola pred 10 rokmi doslova masovou organizáciou, ktorá združovala viac ako 700 členov. V prvej polovici 90. rokov došlo k výraznému odlivu členstva. Treba povedať, že väčšinou išlo o tzv. mŕtve duše, ktoré už dávnejšie nemali žiadny kontakt s ústredím a ich odchod z radov členstva sa výraznejšie neodrazil na činnosti SHS. S potešením môžeme konštatovať, že v poslednom období sa neustále zvyšuje záujem o členstvo v SHS, najmä preto, že ide prevažne o mladých historikov. Výbor SHS fakticky na každom svojom zasadnutí prerokováva prihlášky nových členov a aktuálny stav členskej základne k dnešnému dňu je 366 členov.

Netreba zdôrazňovať, že základnou povinnosťou člena SHS je platenie členských príspevkov, vďaka ktorým môže spoločnosť financovať časť svojich aktivít. Prevažná väčšina členstva chápe túto svoju povinnosť a členský poplatok každý rok uhradí. V zmysle Stanov SHS má výbor právo vyškrtnúť z našich radov každého takého člena, ktorý si neplatí členské viac ako tri roky idúce za sebou. Tým nám takýto člen jasne signalizuje stratu záujmu o ďalšie zotrvanie v našej organizácii. Výbor SHS rieši tieto záležitosti citlivo a k zrušeniu členstva pristupuje vždy individuálne. V tejto veci výbor fakticky vedome porušuje Stanovy a neplatičov vyškrtáva z radov členstva až po piatich rokoch neplatenia členských príspevkov!

Pri tejto príležitosti Vás chceme upozorniť, že členské na tento rok sme úmyselne ešte nazačali vyberať. Zloženky Vám spolu s Informačným bulletinom pošleme po zjazde a tým umožníme novozvolenému výboru začať hospodáriť s celou sumou členského a dotáciou z Predsedníctva SAV. Aj napriek tlaku niektorých členov Rady vedeckých spoločností sme sa rozhodli nenavrhnúť Valnému zhromaždeniu zmeniť súčasnú výšku členského. Privítali by sme však sponzorské dary, pretože dotácia z Predsedníctva SAV nestačí na pokrytie všetkých aktivít našej spoločnosti.

Komunikácia výboru s členskou základňou:

Starou bolesťou našej organizácie je nedostatočná komunikácia ústredia s regionálnymi zložkami a jednotlivcami, ktorí žijú v menších mestách, kde nejestvuje žiaden klub, či krúžok historikov. Už predchádzajúci výbor začal s každoročným vydávaním Informačného bulletinu, v ktorom stručne hodnotíme činnosť v uplynulom roku a informujeme o plánovaných podujatiach SHS a jej jednotlivých zložiek. Bulletin distribuujeme každému členovi SHS. Viete, že v poslednom čase sa masovo rozširuje elektronická forma komunikácie. Výbor SHS v tomto smere drží krok s dobou a zriadil okrem elektronickej pošty (e-mail) aj vlastnú internetovú stránku spoločnosti na www.dejiny.sk, ktorú udržuje náš predseda V. Čičaj.

Istou formou komunikácie sú aj pozdravné listy, ktoré posiela výbor svojím členom, ktorí sa dožívajú významných životných jubileí. Tieto listy sa usilujeme štylizovať v zásade vždy individuálne a oceniť v nich prínos oslavujúceho jubilanta, ak je publikačne činný.

Výbor privíta každý konštruktívny návrh, ako zlepšiť vzájomnú komunikáciu a informovanosť každého nášho člena.



Bratislava 23. 4. 2001

Vypracoval: PhDr. Ján Lukačka, CSc.

späť